Život
JAROSLAV KERLES ( 3.11.1939 - 8.3.2014 )
Jaroslav Kerles (3. 11. 1939, Praha – 8. 3. 2014, České Budějovice) byl český výtvarník, karikaturista a ilustrátor, dlouholetý spolupracovník humoristického časopisu Dikobraz a jihočeský patriot. Ačkoliv se narodil v Praze, celý život strávil na jihu Čech v Českých Budějovicích. Je autorem zhruba tisícovky kreslených vtipů, z nichž řada se stala součástí „zlatého fondu“ české karikatury. Ilustroval zároveň desítky knih pro děti i dospělé, vystavoval doma i v zahraničí.
Po maturitě na českobudějovické Stavební průmyslovce pracoval nejprve jako konstruktér v podniku Hydroprojekt, později jako propagační výtvarník pro Českou pojišťovnu a Klenoty.
V roce 1970 se Jaroslav Kerles rozhodl jít na „volnou nohu“. Začal pravidelně přispívat do časopisu Dikobraz, kde se svým nezaměnitelným stylem brzy vyprofiloval mezi nejznámější české karikaturisty své doby. Proslulé se staly nejen jeho typické postavičky s „kyprými tvary a velkými nosy“, ale také volba témat, souvisejících s jeho milovanými jižními Čechami.
Vedle Dikobrazu přispíval i do dalších novin a časopisů a zabýval se knižní ilustrací. Mezi jeho nejznámější díla patří například ilustrace ke knihám Roberta Fulghuma, Daniely Fischerové či Roberta Šmejkala, velkou popularitu si získala i dětská literatura a leporela s jeho obrázky. Méně známá je volná tvorba Jaroslava Kerlese, ovšem zejména kvůli tomu, že své olejové malby či do žádné kategorie nezařaditelné kresby nikde nevystavoval.
Jaroslav Kerles patří k těm výtvarníkům, jejichž nezaměnitelný styl bytostně souvisí s jejich způsobem života a životní filozofií. Tak, jak žil, tak také kreslil a maloval. Sám přiznával, že typicky kerlesovské postavičky a osobitý humor vycházejí z jeho častých pěších či cyklistických výletů po jižních Čechách, při nichž si nikdy nezapomněl vzít skicák a tužku. A zaznamenával všechno, co ho po cestě zaujalo. Podobně hledal inspiraci i ve své rodině a výletech s kamarády. S manželkou Věrou, s kterou prožil 53 let, měl tři děti.
Po sametové revoluci v roce 1989 se Jaroslav Kerles věnoval i propagační tvorbě, mimo jiné je autorem známé postavičky „kapra Jakuba“, jednoho z turistických symbolů jižních Čech, pro Českou televizi vytvořil dětský Večerníček „Pan Hú“. Vystavoval na řadě výstav doma i v cizině. Obrázková kniha z roku 1991 „Jak vtipy přicházejí na svět“, v níž popsal, odkud bere inspiraci ke své tvorbě, se stala bestsellerem. O pět let později si splnil sen a spolu se svým synem Petrem vydal knihu „Legrace v pohádce“, v níž své obrázky doplnil i vlastními básničkami.
Přes nástup různých módních trendů, spojených třeba s větší vulgarizací karikatury, Jaroslav Kerles až do konce života nikdy neopustil svůj nezaměnitelný, laskavý styl humoru. Kerlesův humor je výjimečný v tom, že vždycky pohladí po duši všechny, kdo se takovému pohlazení nebrání.